Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R13H5taHNQ5G3
Ilustracja przedstawia kobietę i mężczyznę stojących na polu, którzy słuchają żołnierza siedzącego na koniu. Jeździec ubrany jest w mundur pruski. W ręku trzyma kartkę. Za kobietą i mężczyzną stoją dwa byki, które ciągną pług.

Rusyfikacja i germanizacja ziem polskich

Obraz Wojciecha Kossaka z 1909 r. Rugi pruskie.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po 1795 r. tereny byłej Rzeczypospolitej znalazły się pod władzą trzech państw: Prus, Austrii i Rosji, a zaborcom zależało na jak najmocniejszym zintegrowaniu tych nowych ziem ze swoim terytorium. Co za tym idzie, Prusy i Rosja dążyły do zlikwidowania odrębności narodowej Polaków i uczynienia z nich posłusznych oraz lojalnych poddanych, nasilając z biegiem czasu politykę wynarodowienia. Rusyfikacja polegała przede wszystkim na narzuceniu przez rosyjskiego zaborcę kultury rosyjskiej oraz wprowadzeniu języka rosyjskiego zamiast polskiego w oświacie, administracji i sądownictwie. Germanizacja zaś, czyli proces wynaradawiania ludności polskiej na terenach zagarniętych podczas rozbiorów i dążenia do ich integracji z Prusami, przybrała kształt zarówno zmuszania Polaków do przyjmowania kultury zaborcy, jak i wspierania przez państwo pruskie ludności niemieckiej – nie tylko napływowej, ale też żyjącej tu od pokoleń. Polacy dbali jednak o własną kulturę i tradycję, stawiając opór wysiłkom władz rosyjskich i pruskich.

Rh4yFEwPt9YTP1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1795 rok Trzeci rozbiór Polski. 1830 rok Powstanie listopadowe. 1848 rok Wiosna Ludów. 1863 rok Powstanie styczniowe. 1869 rok Zastąpienie Szkoły Głównej w Warszawie Cesarskim Uniwersytetem Warszawskim. 1872 rok Zastąpienie języka polskiego w szkołach na terenie zaboru pruskiego, językiem niemieckim. 1914 rok Pierwsza wojna światowa.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przedstawisz sposoby rusyfikowania Polaków.

  • Scharakteryzujesz politykę germanizacji na ziemiach polskich.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób Polacy starali się walczyć z germanizacją i rusyfikacją.