Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1f0hZtGQNZ0l
Obraz przedstawia portret starszego mężczyzny. Mężczyzna jest w mnisim habicie. Pelerynę ma spiętą złotą broszą. Ma częściowo nasunięty na głowę kaptur. Twarz mężczyzny jest pokryta zmarszczkami. Jego oczy są ciemne, wyraziste, a noc wydatny. Mężczyzna trzyma w prawej ręce model budynku kościelnego. W lewej ręce otwartą księgę, zapisaną odręcznie.

Pięć dróg Tomasza. O istnieniu przyczyny

Źródło: domena publiczna.

Na ogół sądzimy, że nasza codzienność  biegnie w sposób uporządkowany czasowo, przestrzennie oraz przyczynowo i jesteśmy także przekonani, że te porządki są trwałe, obiektywne, niezależne od nas. W podobny sposób myślało również wielu filozofów, między innymi Arystoteles oraz Tomasz z Akwinu. Pewne przekonania dotyczące właśnie tych porządków rzeczywistości wprzęgnęli oni, choć każdy z nich w nieco odmienny sposób, do rozwiązania jednego z klasycznych pytań filozoficznych – pytania o istnienie Boga.

Pięć dróg Tomasza z Akwinu to konstrukcje filozoficzne nazywane także dowodami lub argumentami na istnienie Boga. Zajmiemy się drugą z tych dróg, która odwołuje się do  problemu przyczyny powstania świata i  zwana jest także dowodem kosmologicznym. Zaznajomienie się z nią to zaznajomienie się z motywem kultury chrześcijańskiej dyskutowanym na obszarze filozofii, teologii i nauki od kilkuset lat.

Twoje cele
  • Poznasz założenia dowodu z pierwszej przyczyny autorstwa Tomasza z Akwinu.

  • Ocenisz wartość poznawczą dowodu.

  • Skonfrontujesz argument z wybranymi interpretacjami współczesnej nauki.