Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RMZYNQMd4fJIb
Zdjęcie przedstawia rozmyte w ruchu nogi tańczących na parkiecie par. Kobiety są ubrane w sukienki i buty na obcasie, a mężczyźni w garnitury.

Antynomie wolności w nowoczesnym świecie. Sławomir Mrożek, Tango

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Paradoksy i absurdy życia społecznego znalazły swój wyraz w dramacie dwudziestowiecznym. Jego twórcy na różne sposoby interpretowali przeszłość oraz wydarzenia współczesne. Powstały nawet nowoczesne nurty dramatu, takie jak teatr absurdu albo komedia zagrożenia, które w prowokacyjny, a często wręcz brutalny sposób obnażały przemoc polityki, języka i stosunków międzyludzkich.

Ośmieszanie rzeczywistości stanowiło jeden z ważnych tematów podejmowanych m.in. przez Sławomira Mrożka. Pisarz sięgał po absurd i groteskę, aby pokazać sytuację człowieka skazanego na „bycie nowoczesnym”. Proponował jednocześnie konstruktywny dialog na temat tradycji i jej relacji ze współczesnością.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz, w jaki sposób Sławomir Mrożek ujmuje w Tangu problem wolności.

  • Zinterpretujesz tekst krytycznoliteracki dotyczący Tanga.

  • Wyjaśnisz, na czym polega antynomia wolności w kontekście rewolucji postmodernistycznej.