Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RE4kM0iDB9mqV
Ilustracja przedstawiająca słup graniczny w postaci ściętego ostrosłupa o kwadratowej podstawie. Zawiera ukośne linie w barwach narodowych, u góry wisi godło państwowe z podpisem Polska. Pod godłem numer 835. Słup stoi przy leśnej ścieżce.

Jak moje państwo spełnia swoje funkcje?

Granica państwa
Źródło: Jakub Kruczek, licencja: CC BY-SA 3.0.

Państwo jest bardzo starą formą organizacji społeczeństwa, powstanie pierwszych tego typu struktur miało miejsce już w starożytności. Na terenie Mezopotamii już 3,5 tysiąca lat p.n.e. funkcjonowały państwa‑miasta. Żyjący ówcześnie ludzie zauważyli, że łatwiej jest się bronić i organizować do wspólnych działań, jeśli tworzy się większe organizacje społeczno‑polityczne. Z czasem państwo i jego struktury ewoluowały, dostosowując się do zmieniającej się rzeczywistości. Tym samym wzrosła liczba zadań, które musi spełnić nowoczesne państwo, by zapewnić swoim mieszkańcom bezpieczeństwo, dostatek i dobrobyt.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz pojęcie państwa jako organizacji politycznej.

  • Zaprezentujesz atrybuty państwa.

  • Przeanalizujesz funkcje wewnętrzne i zewnętrzne państwa.

  • Zdefiniujesz cechy władzy państwowej.

  • Przeanalizujesz, jak państwo polskie realizuje swoje funkcje.