Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RggdJ8Nx4cGts
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia duże powiększenie optycznych szkieł korekcyjnych. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Zwierciadło kuliste wklęsłe i paraboliczne".

Zwierciadło kuliste wklęsłe i paraboliczne

Czy to nie ciekawe?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, jedząc zupę, przeglądać w metalowej łyżce? W dzieciństwie zapewne tak. Czy pamiętasz różnice między obrazami powstającymi na jej wklęsłej i wypukłej stronie? A wpływ zmian położenia łyżki na obraz? Jeśli tak, to intuicyjnie wiesz, co będzie zawarte w tym materiale. Jeśli nie, prawdopodobnie znasz przedmioty zaprezentowane poniżej na rysunkach a–c. Co je łączy? Otóż w każdym z nich zastosowane zostało zwierciadło sferyczne wklęsłe. Co to za zwierciadło? Jakie obrazy w nim powstają? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

RBFXQWJpiF9pF
Rys. a. Reflektor samochodowy
R1MjPEXzqZ8ss
Rys. b. Latarka kieszonkowa
RppucHq2v0BFK
Rys. c. Grafoskop (Źródło: mailer_diablo [CC BY‑SA 3.0], via Wikimedia Commons)
Twoje cele

W niniejszym materiale:

  • dowiesz się, czym jest zwierciadło kuliste wklęsłe,

  • poznasz pojęcia: oś optyczna, ognisko i ogniskowa zwierciadła,

  • zrozumiesz, czym jest aberracja sferyczna,

  • przeanalizujesz różnicę pomiędzy zwierciadłami: kulistym i parabolicznym,

  • wymienisz zastosowania zwierciadła wklęsłego w życiu codziennym,

  • opiszesz powstające w nim obrazy.