Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RHisqMrv64umy
Zdjęcie przedstawia stojące na drewnianej desce na stole: dwie butelki octu, nać pietruszki, przyprawę w młynku, cebule i pomidory.

Jak zbudowane są cząsteczki kwasów karboksylowych?

Kwasem karboksylowym, powszechnie znany, jest kwas octowy – używany w gastronomii do nadawania potrawom charakterystycznego, ostrego smaku.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Kwasy karboksylowe są znane ludzkości od tysięcy lat. Kwas mrówkowy – najprostszy kwas organiczny, jest produkowany przez mrówki. W zetknięciu się ze skórą powoduje zaczerwienienie oraz piekące pęcherze. Jest także produkowany przez pokrzywy – znajduje się w jej liściach. Mniej znanym kwasem karboksylowym jest kwas szczawiowy. Kiedy poplamisz sobie ubieranie atramentem, możesz go użyć, ponieważ odznacza się działaniem odplamiającym, a jednocześnie nie niszczy ubrań. Występuje w szczawiu i w rabarbarze. Czym różnią się przedstawione wcześniej kwasy? Jak możemy je zakwalifikować? Tego dowiesz się w następnych sekcjach e‑materiału.

Twoje cele
  • Porównasz budowę cząsteczek kwasów karboksylowych.

  • Podzielisz kwasy karboksylowe ze względu na budowę cząsteczki.

  • Przeanalizujesz budowę kwasów karboksylowych.