Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RVA22A03mG1Kl
Na ilustracji znajduje się kolba, szklane naczynie laboratoryjne z zaokrąglonym dnem, przymocowana do statywu. W kolbie znajdują się kwiaty i liście. Kolba ma boczną szyjkę do której dołączony jest wąż połączony dodatkowo z podłużną szklaną rurką której wylot znajduje się nad zlewką, naczyniem szklanym o kształcie cylindrycznym.

Reakcje utleniania alkoholi do aldehydów i ketonów

Zarówno aldehydy, jak i ketony są wykorzystywane w kompozycjach zapachowych.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Formalina to 40% roztwór wodny formaldehydu (metanalu), w którym przechowuje się m.in. preparaty zwierzęce. Czy wiesz, że metanal jest również stosowany do produkcji leków, barwników oraz tworzyw sztucznych? Formaldehyd, inaczej aldehyd mrówkowy, rozpoczyna szereg homologiczny aldehydów. Jak myślisz, czy jest możliwe otrzymanie formaldehydu z alkoholu metylowego? Albo aldehydów z alkoholi? Zapewne znany jest Ci aceton, który często występuje w zmywaczach do paznokci. Jest to inaczej propan‑2-on, rozpoczynający szereg homologiczny ketonów. Jak myślisz, czy możliwe jest otrzymanie ketonów z alkoholi? Przekonajmy się o tym.

Twoje cele
  • Rozpoznasz i opiszesz metody otrzymywania aldehydów i ketonów z alkoholi.

  • Przedstawisz za pomocą równań reakcje utleniania alkoholi pierwszorzędowych, przy użyciu łagodnych utleniaczy w podwyższonej temperaturze.

  • Przedstawisz za pomocą równań reakcje utleniania alkoholi drugorzędowych, przy użyciu łagodnych utleniaczy w podwyższonej temperaturze.

  • Zaprojektujesz i wykonasz doświadczenia, które pozwolą na otrzymanie aldehydów i ketonów z odpowiednich alkoholi.