Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ERQQ0KYE7Rr
Zdjęcie przedstawia okrągły, drewniany stół. Wokół niego są ustawione krzesła. Na stole znajdują się mikrofony oraz tabliczki z napisami. Na środku stoją kolumny oraz bukiet biało-czerwonych kwiatów.

Wokół Okrągłego Stołu

Okrągły stół eksponowany w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Źródło: Adrian Grycuk, licencja: CC BY-SA 3.0.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Obrady Okrągłego Stołu były oficjalnymi negocjacjami władzy komunistycznej z przedstawicielami Solidarności. Samo ich zorganizowanie miało charakter przełomowy, ponieważ przywódcy PRL nie uznawali dotąd żadnej opozycji, a Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – od czasu stanu wojennego – był nielegalny i działał w podziemiu. Rozmowy zakończyły się zawarciem kompromisu, który stał się początkiem demokratyzacji Polski. Najważniejszym bezpośrednim skutkiem obrad były częściowo wolne wybory do sejmu – z 4 czerwca 1989 r. Opozycja, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, uzyskała wówczas parlamentarną reprezentację.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz sytuację polityczną w Polsce i na świecie w I połowie 1989 r.

  • Wymienisz i scharakteryzujesz podmioty polityczne uczestniczące w polskiej polityce wiosną 1989 r.

  • Wyjaśnisz znaczenie obrad przy Okrągłym Stole w najnowszej historii Polski.