Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1HllXqgXFPl6
Na zdjęciu widoczny jest czarny kontur ciała kobiety. W centralnej części zdjęcia znajduje się przekrój przez jej macicę. Widoczne w niej jest wykształcone dziecko posiadające głowę, parę rąk i nóg oraz tułów. Dziecko z organizmem matki łączy powinna, która z kolei łączy się zaznaczonym na jaskrawoczerwony kolor łożyskiem.

Krążenie płodowe

Za pośrednictwem łożyska płód otrzymuje z krwi matki pokarm i tlen, a oddaje dwutlenek węgla i zbędne produkty przemiany materii.
Źródło: Scientific Animations, licencja: CC BY-SA 4.0.

W okresie rozwoju prenatalnego układ krążenia funkcjonuje inaczej niż po porodzie. Podstawową różnicą jest to, że wymiana gazowa zachodzi poprzez łożysko – przejściowy narząd łączący matkę z dzieckiem. W krążeniu płodowym występuje szereg adaptacji umożliwiających jak najefektywniejsze wykorzystanie tlenu i substancji odżywczych u rozwijającego się płodu. Po narodzinach i podjęciu wymiany gazowej przez rozwinięte i w pełni funkcjonujące płuca noworodka dochodzi do stopniowego zaniku struktur charakterystycznych dla życia płodowego.

Twoje cele
  • Dostrzeżesz problemy związane z zaopatrzeniem w tlen płodu rozwijającego się w macicy matki.

  • Objaśnisz znaczenie poszczególnych adaptacji w układzie krążenia płodowego.

  • Porównasz układ krążenia płodowego z układem krążenia dziecka po porodzie.