Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EISBSKDL76Y
Obraz przedstawia dwóch mężczyzn stojących na niewielkich głazach, na plaży, nad morzem. Mężczyźni są w pelerynach. Na głowach mają trójkątne kapelusze. Powierzchnia morza jest spokojna, zachodzi słońce.

Gra w gatunki, czyli jak romantycy odmładzali literaturę

Caspar David Friedrich , Dwaj mężczyźni nad morzem o wschodzie księżyca, 1817
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Co świadczy o doskonałości dzieła literackiego? Mistrzostwo w posługiwaniu się formą czy oryginalność i swoboda w przekraczaniu norm i gatunków? Jak na to pytanie odpowiedzieliby polscy romantycy?

Nie trzeba wierzyć poważnym minom naszych wieszczów spoglądających    z portretów. Literatura romantyczna – wprzęgnięta ze względu na sytuację polityczną Polski w XIX w. w tryby historii, obciążona powinnościami politycznymi, patriotycznymi, filozoficznymi – bywała także swobodną grą z konwencjami gatunkami i rodzajami. Romantykom nie były obce dystans i parodia, a ich poszukiwanie nowych form stanowiło wyraz wolności.

Twoje cele
  • Poznasz gatunki doby romantyzmu, pozwalające na literackie gry z konwencjami.

  • Opiszesz cechy gatunkowe poematu dygresyjnego.

  • Wyjaśnisz, na czym polegała romantyczna gra gatunkami literackimi.