Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ROrLfqBr4QR1B
Ilustracja przedstawia demonstrację w centrum miasta. Widać tłum ludzi z różnymi transparentami oraz wysokie budynki.

Państwo jako nocny stróż

Ilustracja z podręcznika do historii dla szkół średnich z 1920 roku
Źródło: Flickr, tylko do użytku edukacyjnego.

Z pewnością nie jesteś osobą, która lubi być do czegokolwiek zmuszana. Nikt nie lubi robić tego, co jest wbrew jego lub jej woli. Żyjąc w państwie, nieustannie spotykamy się z przymusem. Obowiązuje nas ruch prawostronny i podatki. Myślisz, że jesteś wolny i możesz robić, co ci się podoba? Spróbuj zatem nago przejść się po rynku w Krakowie! Straż miejska z pewnością szybko zainterweniuje. Czy to sprawia, że jesteśmy niewolnikami? Jak pogodzić wolność z obowiązkami wynikającymi z bycia obywatelem? A może istnieje taki ustrój, w którym nie ma żadnych ograniczeń? Odpowiedzią na powyższe wątpliwości może być koncepcja państwa liberalnego.

Twoje cele
  • Omówisz podstawy ustroju liberalnego.

  • Przeanalizujesz koncepcje liberalizmu: zasadę trójpodziału władzy oraz koncepcje państwa prawa i państwa jako nocnego stróża.

  • Wskażesz funkcje państwa jako nocnego stróża.

  • Określisz wady i zalety koncepcji państwa jako nocnego stróża.