Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RB9awTZjR6vGP
Ilustracja przedstawia zegar norymberski z 1361 r. . Jest osadzony na szczycie trójkątnej konstrukcji – tarcza ma niebieski kolor, złotą obwódkę, złote cyfry na cyferblacie, złote słońce na środku tarczy i złote wskazówki. Po obu stronach tarczy poniżej znajdują się dwie figurki stojących mężczyzn, jeszcze niżej w okienku widoczni są dwaj mieszczanie w nakryciach głowy. Pośrodku podstawy trójkąta, w dużej niszy widać postać siedzącego na tronie króla z długą brodą, który ubrany jest w złoto – czerwone szaty. Po obu jego stronach stoją trębacze z długimi, sięgającymi do ziemi trąbami. Jeden z nich jest czarnoskóry. W tle fasada budynku z wgłębieniami w murze i rzeźbami postaci ludzkich stojącymi wzdłuż kolumny.

Europa Środkowa od XIII do początków XV wieku. Czasy ekspansji wielkich dynastii i łączenia królestw

Zegar norymberski z 1361 r.: co godzinę figury siedmiu elektorów oddają pokłon cesarzowi. Alegoria ustroju Rzeszy ustalonego za panowania Luksemburgów.
Źródło: pixabay.com, domena publiczna.

Upadek imperium Hohenstaufów w drugiej połowie XIII w. wpłynął znacząco nie tylko na państwo niemieckie, ale także na Europę Środkową. Warto bowiem pamiętać, że odrodzone za Ottona I Wielkiego cesarstwo w mniejszym lub większym stopniu wpływało na sąsiednie terytoria pozostające pod władzą Piastów, Arpadów czy Przemyślidów. Wielkie bezkrólewie w Niemczech przyczyniło się do nowego układu sił, a w konsekwencji do powstawania silnych dynastii, rywalizujących ze sobą o tereny i znaczenie.

RGf7YysKoJmeP1
Na linii chronologicznej przedstawione są następujące wydarzenia: 1253‑1278 – Przemysł Ottokar Drugi władcą Czech, 1278 – bitwa pod Suchymi Krutami, 1282 – Nieszpory sycylijskie – powstanie na Sycylii, 1300 – koronowanie Wacława Drugiego na króla Polski, 1308 – Karol Robert Andegaweński królem Węgier, 1315 – bitwa pod Morgarten, 1355 – przejęcie władzy cesarskiej w Rzeszy Niemieckiej przez Karola, króla Czech, 1384 – koronowanie Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski, 1386 – zawarcie związku małżeńskiego przez Jadwigę i Władysława Jagiełło.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz, w jaki sposób swoją potęgę budowali Przemyślidzi, Habsburgowie, Andegawenowie i Luksemburgowie.

  • Wskażesz ziemie, które znajdowały się pod panowaniem wymienionych dynastii.

  • Wyjaśnisz, dlaczego Karol IV Luksemburski postanowił oddać wybór króla rzymskiego w ręce elektorów.