Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OlFpike4RFO
Zdjęcie przedstawia po prawej stronie wysoki mur, na którym znajduje się graffiti. Obok stoi mały fragment podobnego muru. Po lewej stronie jest trawnik. Przy murze stoi grupa ludzi. W tle widoczne są budynki, drzewa oraz bezchmurne niebo.

Formy transformacji w państwach byłego bloku socjalistycznego

Fragment muru berlińskiego – jednego z symboli transformacji ustrojowej w Europie
Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Joseph E. Stiglitz Globalizacja

Przejście od komunizmu do gospodarki rynkowej było czymś więcej niż tylko eksperymentem ekonomicznym – było transformacją społeczeństw oraz społecznych i politycznych struktur. Jednym z powodów ponurych skutków transformacji ekonomicznej było nierozpoznanie kluczowego znaczenia tych pozostałych składników.

globalizacja Źródło: Joseph E. Stiglitz, Globalizacja, Warszawa 2004, s. 129.

Czy noblista, który jest autorem powyższych słów, miał rację? Czy skoncentrowanie się na jednym aspekcie transformacji ułatwia czy utrudnia przeprowadzenie zmian w danym państwie?

Zastanów się nad tymi pytaniami, zapoznając się z niniejszym materiałem.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz różne płaszczyzny transformacji.

  • Przeanalizujesz zmiany, z jakimi wiązała się transformacja.

  • Ocenisz stan transformacji w krajach Europy Środowej, Wschodniej i Południowej.