Rz0X0Mp2JUsyF
Ilustracja przedstawia grupę mężczyzn z końmi stojących na brzegu rzeki. Przed nimi stoi starszy mężczyzna z wąsami i brodą, ubrany w eleganckie szaty, na głowie ma czapkę z piórem, przy boku szablę. Palcem wskazuje klęczącego mężczyznę wbijającego gwóźdź w okrągły drewniany bal. W tle widać wysokie drewniane konstrukcje ustawione w wodzie. Na horyzoncie są pasma górskie porośnięte drzewami.

Początki państwa polskiego – podsumowanie

Bolesław Chrobry poleca wbić słupy graniczne nad Łabą i Soławą. Państwo polskie na początku XI wieku rozciągało się daleko na zachód.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Istnieją przekazy o kształtowaniu się państwa polskiego przed połową X w., lecz historycy przyjmują, że jego formalny początek należy datować od panowania księcia Polan Mieszka I. Zawarcie przez niego sojuszu z władcą czeskim, przypieczętowane małżeństwem z księżniczką Dobrawą, przyczyniło się do przyjęcia w 966 r. chrztu oraz umożliwiło utworzenie prowincji kościelnej niezależnej od Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

R9fiQGjnZOMy91
Linia chronologiczna przedstawia okres od 966 roku do XII wieku. W 966 roku nastąpił chrzest Polski. W 992 roku śmierć Mieszka pierwszego, przejęcie władzy przez Bolesława Chrobrego. W 997 roku śmierć świętego Wojciecha. W 1000 roku zjazd gnieźnieński. W 1002 roku śmierć Ottona trzeciego oraz początek wojen Bolesława Chrobrego z Niemcami. W 1018 roku podpisanie pokoju w Budziszynie. W 1025 roku koronowanie Bolesława Chrobrego na króla Polski oraz jego śmierć i przejęcie władzy przez Mieszka drugiego Lamberta. W latach od 1034 do 1058 panowanie Kazimierza Odnowiciela. W XII wieku spisanie Korniki przez Galla Anonima.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wymienisz najważniejsze konsekwencje przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

  • Wyjaśnisz znaczenie misji św. Wojciecha.

  • Ocenisz następstwa podbojów terytorialnych Bolesława Chrobrego.

  • Zweryfikujesz swój stan wiedzy na temat wydarzeń początków państwa polskiego.