Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1SreiOa4Sdl5
Grafika przedstawia dwie głowy ludzkie. Są one ustawione profilem do widza, twarzami do siebie. Na głowach narysowane zostały ludzkie mózgi. Są większe niż kształty głów.

Jak bronić się przed nieczystymi chwytami w dyskusji?

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Mówi się, że rozmowa, dialog może uchronić nas przed konfliktami i nieporozumieniami. Czy to oznacza, że zawsze warto rozmawiać? Przypomnij sobie ostatnią swoją rozmowę. Czy była to sytuacja wartościowa, która pozwoliła ci rozwiązać jakiś problem, czy sytuacja trudna, która przerodziła się w kłótnię? Zastanów się, co pozwala powiedzieć, że rozmowa jest dobra, a jakich rozmów lepiej unikać? Co zrobić w sytuacji, gdy dyskusja przeradza się w jałowy spór, którego celem jest przegadanie rozmówcy? W filozofii dialog jest bardzo ważną umiejętnością, która pozwala nie tylko przekonać rozmówców do swoich racji, ale też rozumieć lepiej własne stanowisko.

Twoje cele
  • Określisz, czym jest retoryka i jaką pełni rolę w życiu społecznym.

  • Odróżnisz kłótnię od rzetelnej dyskusji.

  • Zapoznasz się z koncepcją komunikacji bez przemocy.

  • Rozpoznasz podstawowe chwyty erystyczne.

  • Poznasz techniki pomagające przeprowadzić dobrą rozmowę.