Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RApXIuUolyW60
Obraz przedstawia dwóch jeźdźców pędzących z przeciwnych stron. Mężczyźni atakują się wzajemnie. Jeździec ukazany przodem do nas usiłuje dźgnąć mieczem przeciwnika. Ten jest odwrócony do nas tyłem. Mężczyzna unosi buzdygan. Walczący są ubrani w powiewne, drogocenne, bogato zdobione szaty. Wokół końskich kopyt unosi się pył. Po prawej stronie, na ziemi klęczy mężczyzna. W prawej dłoni trzyma sztylet. Wydaje się, że chce zranić konia. W tle ukazane są wzgórza i ciemne, zachmurzone niebo.

Egzotyczność tła i sensacyjność zdarzeń w Giaurze Byrona

Źródło: Eugène Delacroix, Walka Giaura i baszy, 1827, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Próbując przybliżyć współczesnemu czytelnikowi problematykę oraz realia powieści poetyckiej pt. Giaur, warto uświadomić sobie, jak istotną postacią dla europejskiego romantyzmu był jej autor, George Gordon Byron:

Stefan Treugutt Giaur Byrona i Mickiewicza

Byron pisał o sobie, o swoich podróżach po kilku krajach południowo i południowo‑wschodniej części naszego kontynentu, ale nie był reporterem, skądże, ani skrzętnym opisywaczem krajobrazów i obyczajów. Byron był europejskim poetą, gdyż stał się ważny dla ludzi w różnych krajach, dla ludzi o innych językach, obyczajach, wychowanych w rozmaitych tradycjach i wierzeniach. (…) I należy pamiętać, iż nie tyle to, o czym pisał, ile przede wszystkim sposób, w jaki pisał, jak manifestował swą osobowość, było tak istotne, tak pociągało

5 Źródło: Stefan Treugutt, Giaur Byrona i Mickiewicza, [w:] George Byron, Giaur, Warszawa 1982, s. 10.

Charakterystyczny styl wypracowany przez angielskiego romantyka wywarł odczuwalny wpływ na polskich twórców, m.in. Juliusza Słowackiego, autora orientalnych Mnicha oraz Araba, czy tłumacza Giaura – Adama Mickiewicza. Powieść szokowała, a zarazem fascynowała współczesnych swoim mrokiem, okrucieństwem, grozą, jak również głębią ludzkich uczuć.

Twoje cele
  • Wskażesz w utworze środki artystyczne służące budowaniu sensacyjności utworu.

  • Wskażesz w utworze elementy orientalne i egzotyczne.

  • Wyjaśnisz, na czym polega sensacyjność Giaura.

  • Omówisz, na czym polega frenezja romantyczna w Giaurze.