Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1HTb7n4MOu4B
Zdjęcie przedstawia zachód Słońca nad Wisłą. Na pierwszym planie znajduje się rzeka. Na jej brzegach rośnie niska roślinność. W tle zachodzi słońce i rozświetla niebo na pomarańczowo.

Wyznacz granicę zlewni

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/, domena publiczna.

Zdecydowana większość terytorium Polski znajduje się w obrębie dwóch dorzeczy – Odry i Wisły. Oznacza to, że te dwie rzeki zasilane są wodami, które są niesione przez inne cieki – dopływy rzek głównych, ostatecznie zasilające dwie najdłuższe rzeki naszego kraju. Ustalenie granicy między zlewniami i dorzeczami jest jednym z podstawowych zadań hydrologa. W tym celu konieczna jest przede wszystkim znajomość ukształtowania terenu – jego rzeźba (spadek) jest czynnikiem decydującym o tym, w którą stronę, czyli do której rzeki, odprowadzane będą wody z danego obszaru.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcia: zlewisko, dorzecze i zlewnia.

  • Omówisz zasady wyznaczania granic pomiędzy zlewniami.

  • Wyznaczysz na mapie działy wód.