Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R707eQFiIxXVC
Zdjęcie przedstawia szeroką, miejska ulicę. Jadą nią w dwóch kolumnach cztery samochody wojskowe z wyrzutniami rakietowymi. W tle stojący na chodniku tłum ludzi, duży budynek handlowy, blok.

Konflikt naddniestrzański

Defilada wojskowa z okazji 20. rocznicy odzyskania przez Naddniestrze niepodległości, 2010 r.
Źródło: Донор, licencja: CC BY-SA 3.0.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Po II wojnie światowej Naddniestrze stało się częścią Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Polityka narodowościowa Związku Sowieckiego doprowadziła do osiedlania się na terenie Naddniestrza mniejszości rosyjskiej i ukraińskiej, różniącej się etnicznie od rdzennych mieszkańców tych terenów. Po rozpadzie ZSRS i powstaniu Republiki Mołdawii, która ogłosiła niepodległość 27 sierpnia 1991 r., doszło do pogłębienia się wewnętrznych separatyzmów. Równocześnie plany połączenia Mołdawii z Rumunią, spowodowane trudnościami gospodarczymi, doprowadziły do ogłoszenia przez Naddniestrze (zamieszkiwane głównie przez Rosjan i Ukraińców) secesji. Był to początek konfliktu.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz współczesną sytuację Naddniestrza.

  • Scharakteryzujesz genezę konfliktu naddniestrzańskiego.

  • Ocenisz stosunki dyplomatyczne Polski z Naddniestrzem.