Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1e5JlZUbZhA3
Ilustracja przedstawia antyczne postacie: kobietę i mężczyznę. Są oni ubrani w antyczne szaty, kobieta ma na głowie przepaskę i włosy splecione w kucyk. Mężczyzna włosy średniej długości, brodę i wąsy.

Antygona Sofoklesa – motywy decyzji bohaterów

Dimitri Tavadze, Sofokles – Antygona, 1976
Źródło: Dimitri Tavadze, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Wielkie dzieła literackie pokazują złożoność świata oraz ludzkich osobowości i motywacji. Czy czytelnik albo widz może utożsamić się z bohaterem idealnym? Raczej nie, bo wydaje się on w pewnym stopniu „nieludzki”. Postać zdecydowanie zła natomiast nie wzbudza w nas współczucia i choćby przytrafiały jej się rzeczy straszne, prawdopodobnie przyjmiemy to z obojętnością albo nawet satysfakcją.

Jeżeli dzieło ma wywołać głębokie przeżycia i nakłonić do myślenia, powinno przedstawiać losy bohatera, z którym do pewnego stopnia się identyfikujemy. Stanie się tak, gdy nie będzie on tylko dobry albo tylko zły, ale złożony z różnych cech. Wówczas odbiorca może podążać za motywacją postaci, starać się zrozumieć dylematy i wybory bohatera. Jeśli ten bohater występuje w utworze dramatycznym - sztuka teatralna stanie się rodzajem dyskusji o wartościach, moralnych obowiązkach i prawach człowieka, o granicach jego wolności. Tak się dzieje w Antygonie Sofoklesa.

Twoje cele
  • Zinterpretujesz fragment Antygony Sofoklesa, aby scharakteryzować Antygonę oraz Ismenę.

  • Porównasz motywy postępowania wybranych postaci Antygony Sofoklesa.

  • Wyjaśnisz, na jakiej zasadzie Sofokles zestawiał ze sobą postaci występujące w poszczególnych częściach Antygony.

  • Ustalisz, jakie były relacje między Kreonem a jego synem Hajmonem.