Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RTz9kCHmNwLb7
Obraz przedstawia dziewiętnastowiecznego chłopa w sukmanie i chłopkę owiniętą w chustę, siedzących przed drewnianą, bieloną chatą. Nieopodal nich, oparte o ścianę domu, stoi nieduże, trumienne wieko.

Świat nowel Bolesława Prusa

Aleksander Gierymski, Trumna chłopska, 1894.
Źródło: domena publiczna.

Henryk Sienkiewicz powiedział podobno, że Prus póty nic wielkiego nie stworzy, póki się nie nauczy architekturyIndeks górny 111 Indeks górny koniec (tu w znaczeniu: kompozycji dzieła literackiego). Nowela, choć jest formą krótką, wymaga od pisarza dostosowania się do ścisłych reguł gatunkowych. I Prus, jak po latach przyznali krytycy, opanował ten gatunek po mistrzowsku.

Współczesny czytelnik bywa mocno zaskoczony, bo nowele Bolesława Prusa wciąż dobrze się czyta. Przenoszą do rzeczywistości drugiej połowy XIX wieku, pozwalają poznać i zrozumieć ten, nie tak odległy, czas, ukazując ludzi, ich troski, małe radości.

Twoje cele
  • Rozpoznasz podstawowe kręgi tematyczne nowelistyki Bolesława Prusa.

  • Wskażesz cechy gatunkowe noweli‑przypowieści.

  • Przeanalizujesz konstrukcję świata przedstawionego w nowelach Prusa.

1