Rot4uhwyIKlTA
Ilustracja przedstawia młodego mężczyznę siedzącego na tronie. Jest ubrany w eleganckie szaty, na głowie ma zdobiony hełm z pióropuszem. Słucha co mówi do niego starszy mężczyzna z brodą. Obok przysłuchuje się wszystkiemu młoda kobieta.

Metody Sokratesa

Alcybiades, ateński strateg, w młodości uczeń Sokratesa, znany był z rozwiązłego stylu życia. Platon uczynił go jednym z bohaterów swojego dialogu Uczta. Ilustracja: François-André Vincent, Alcybiades pouczany przez Sokratesa, 1776
Źródło: domena publiczna.

Sokrates zmienił filozofię – wszystko, o czym mówił, było nowe i zaskakujące, wypowiadane wbrew filozoficznej tradycji i dominującym nurtom umysłowym ówczesnego świata. Sokrates pytał bowiem nie o kosmos, lecz o człowieka; kryterium wiedzy upatrywał nie w nauce (logice i empirii), lecz samowiedzy, nie stosował retorycznych chwytów, a jedynie zachęcał do samodzielnej refleksji. Oryginalne były także stosowane przez niego metody. Sam tłumaczył je zadziwiającym porównaniem. Mógł mówić tak: moja matka jest akuszerką i odbiera porody, jest więc potrzebna przy narodzinach dziecka, ale na nic by się zdała, gdyby kobieta nie była ciężarna, tak samo ja: nie czynię nikogo brzemiennym mądrością, ja tylko pomagam tej mądrości się narodzić – rozmawiam, pytam, prowadzę dialog.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z głównymi założeniami sokratejskiej nauki.

  • Przeanalizujesz metody pracy Sokratesa.

  • Zastanowisz się nad przydatnością metod Sokratesa we współczesnej refleksji filozoficznej.