Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RiuGflK98CkA6
Fotografia przedstawia pejzaż. Pośrodku znajduje się prosta, piaszczysta droga. Lekko opada. Jest wąska. Na wzniesieniu, po lewej stronie rosną młode drzewa iglaste. Po prawej ukazane są pozostałości spalonych drzew. W głębi znajduje się płaski teren porośnięty krzewami lub niskimi drzewami. Horyzont znajduje się na wysokości trzech czwartych zdjęcia. W tle jasne, prawie bezchmurne niebo.

Symbolika w Małej Apokalipsie Tadeusza Konwickiego

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Warszawa. Polska Rzeczpospolita Ludowa w okresie schyłkowym. Podroż ulicami zdegradowanego miasta, w zdegradowanym kraju. Groteskowa droga krzyżowa. Droga na stos, bo innej już nie ma, bo tylko ogień może przynieść oczyszczenie.

Nawiązująca do biblijnego toposu powieść Tadeusza Konwickiego ukazywała fałsz systemu politycznego PRL‑u. Diagnozowała jego duchową nędzę. Opisywała osobisty koniec świata.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jak Tadeusz Konwicki rozumie pojęcie „apokalipsy”.

  • Poznasz symbole zawarte w powieści Tadeusza Konwickiego.

  • Omówisz znaczenia poszczególnych symboli.