Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1bxBgdDi7UM4
Ilustracja przedstawia pięciu mężczyzn w męskich strojach szlacheckich. Pierwszy z mężczyzn od prawej ubrany jest w długi płaszcz i pelerynę, drugi w krótki płaszcz, wysokie buty, pelerynę, trzeci w płaszcz oraz sukienkę, na głowie ma kapelusz z szerokim rondem, czwarty ubrany jest w szeroką suknię, płaszcz i czapkę, piąty ubrany jest w zbroje, getry, hełm , na na ramionach skórę lamparta.

Szlachta w Rzeczypospolitej

Stroje męskie polskiej szlachty, XVII w.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Szlachta Rzeczypospolitej wywodziła się ze średniowiecznego rycerstwa i nawiązywała do jego tradycji. Rozkwit szlachty jest związany z nadawanymi w XIV w. statutami i przywilejami, ale jej zasadniczy skład oraz oparta na rodach herbowych organizacja ustaliły się w XV w., a sam stan szlachecki ostatecznie ukształtował się w XVI w. Był to okres walki o zachowanie równości w jego ramach oraz znacznego umocnienia pozycji politycznej szlachty średniej.

R1eQDCy5m3YJ71
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. 1506-1548 panowanie Zygmunta pierwszego Starego w Polsce. 1548-1572 panowanie Zygmunta drugiego Augusta w Polsce. 1569 zawarcie Unii Lubelskiej, powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 1575-1586 panowanie Stefana Batorego w Polsce. 1578 powstanie Trybunału Koronnego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Określisz, czy warto było starać się o przyjęcie do stanu szlacheckiego.

  • Ocenisz wpływ przywilejów na pozycję polityczną szlachty.

  • Opiszesz stan szlachecki, uwzględniając skalę jego zróżnicowania majątkowego.