Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSXCdPwookJo6
Zdjęcie przedstawia okazały most. Jest on zbudowany z betonu. W kadrze widoczna jest jedna podpora na wodzie i kolejne na przeciwległym brzegu. Jest on sfotografowany od dołu. Na przeciwległym brzegu znajduje się również latarnia morska.

Plazmodesmy – budowa i znaczenie

Plazmodesmy pełnią w komórce funkcję „mostów”, które łączą protoplasty dwóch komórek, tym samym pozwalając im na wymianę substancji organicznych.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Organizm roślinny nie jest tylko skupiskiem oddzielonych od siebie komórek, lecz także jednostką fizjologiczną utworzoną z połączonych ze sobą i pozostających we wzajemnej zależności protoplastów – struktur stanowiących aktywną metabolicznie część komórki. Sąsiadujące ze sobą protoplasty połączone są niteczkami cytoplazmy, które przechodzą przez drobne kanaliki w ścianach żywych komórek. Dzięki temu komórki roślinne mogą na siebie oddziaływać i komunikować się ze sobą przez bezpośredni kontakt fizyczny. Protoplazmatyczne połączenia między sąsiednimi komórkami w tkance roślinnej zwane są plazmodesmami.

Twoje cele
  • Opiszesz budowę plazmodesmy.

  • Zlokalizujesz elementy wchodzące w skład plazmodesmy.

  • Przedstawisz rolę plazmodesmy.

  • Porównasz drogi transportu substancji pomiędzy komórkami roślinnymi.

  • Ocenisz znaczenie aktywności plazmodesm dla funkcjonowania komórki i organu.