Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RORQIydQiRiHC
Czarno-białe zdjęcie wykonane z lotu ptaka przedstawia fabrykę. Jest to duży kompleks wielopiętrowych budynków z licznymi placami i dwoma wysokimi kominami z których kopci się dym. Przez wejściem do fabryki biegnie ulica, po której chodzą ludzie. W oddali znajduje się las.

Ziemie polskie w czasach industrializacji

Fabryka w Łodzi, litografia z końca XIX w.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Pod koniec XIX w. minęło już sto lat, od kiedy Polska utraciła własną państwowość. Na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej mieszkały pokolenia Polaków, którzy nie znali smaku niepodległości, a o heroizmie powstańczych zrywów opowiadali im dziadkowie lub rodzice. Mimo to polityka wynaradawiania stosowana przez zaborców dawała mizerne rezultaty. Kwitło życie kulturalne, a także gospodarcze, choć to drugie z niemałym udziałem innych narodowości. W każdym z zaborów Polaków obowiązywało inne prawo i różny był zakres możliwości działania. Nie zaniechano jednak myśli o własnym państwie, a działalność polityczna i społeczna przekraczała często granice zaborów.

R6RyYVEvWNryL1
 Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. Od 1863 do 1869 roku, budowa Pierwszej Kolei Transkontynentalnej. 1876 rok, opatentowanie telefonu przez Grahama Bella. 1897 rok, założenie Światowej Organizacji Syjonistycznej. Styczeń 1905 roku, rozpoczęcie pierwszej rewolucji rosyjskiej. 30 październik 1905 rok, wydanie manifestu konstytucyjnego przez cara Rosji. 1906 rok, powołanie pierwszej Dumy czyli rosyjskiego parlamentu. 1914 rok, rozpoczęcie pierwszej wojny światowej.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przedstawisz skutki rewolucji 1905 r. na ziemiach polskich.

  • Wyjaśnisz, jak przebiegało uprzemysławianie ziem polskich.

  • Opiszesz proces industrializacji na ziemiach polskich.