Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14V8gX3KeUnD
Obraz przedstawia antyczną scenę rodzajową. W więziennym pomieszczeniu znajduje się grupa ludzi. Na samym środku stoi duże łoże. Siedzi w nim starszy mężczyzna. Prawą ręką sięga po puchar. Lewą rękę ma wyciągniętą do góry, jakby wygłaszał jakąś mowę. Za plecami stojącego mężczyzny znajduje się grupa ludzi. Słuchają mężczyzny, są przerażeni. Młody mężczyzna, który podaje puchar starcowi jest odwrócony do niego tyłem. Trzyma się za głowę. U stóp łoża siedzi zamyślony, starszy mężczyzna.

Platon – Obrona Sokratesa

Źródło: Jacques-Louis David, Śmierć Sokratesa, 1787, Wikimedia Commons, domena publiczna.

W 399 roku p.n.e. trzech obywateli Aten: Anytos, Meletos i Lykon, wniosło do sądu skargę na Sokratesa. Zarzuty kierowane przeciwko Filozofowi brzmiały, wedle świadectwa Diogenesa Laertiosa, następująco:

Diogenes Laertios Żywoty i poglądy słynnych filozofów

Sokrates jest winien nieuznawania bogów, których uznaje państwo i wprowadzania kultu jakichś nowych bóstw; jest też winien psucia młodzieży. Za co powinien ponieść karę śmierci. Proces odbywał się przed sądem złożonym z 500 obywateli Aten, który to sąd skazał Sokratesa na karę śmierci przez wypicie trucizny.

wprow Źródło: Diogenes Laertios, Żywoty i poglądy słynnych filozofów, tłum. I. Krońska, Warszawa 2004, s. 97.

Sokrates nie należał do gorliwych wyznawców państwowej religii Aten, ale czy faktycznie sędziom chodziło wyłącznie o czystość jego wiary? Jaki był rzeczywisty sens procesu oraz wystąpienia Sokratesa przed sądem? Odpowiedź na to pytanie ma niebagatelne znaczenie dla rozumienia kształtowania się autonomii filozofii wobec form normujących życie społeczne – polityki, obyczaju, ideologii.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z podłożem konfliktu między Sokratesem i obywatelami Aten.

  • Ocenisz faktyczne powody oraz słuszność oskarżenia Sokratesa przed sądem ateńskim.

  • Dokonasz analizy sokratejskiego rozumienia mądrości i nauczania.