Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R194Jjz8eWABI
Ilustracja przedstawia grupę osób zgromadzonych w dużej i ciemnej sali. Widzimy zarówno mężczyzn jak i kobiety. Wszyscy ubrani są w bogate i zdobione szaty. Wśród zebranych są dostojnicy królewscy i kościelni. Na twarzach zebranych widzimy powagę i skupienie. Po prawej stronie, na podwyższeniu stoi starszy siwy mężczyzna z rękoma uniesionymi do góry, który zwraca się do zebranych. Po lewej stronie na podwyższeniu, na zdobionym krześle siedzi starszy mężczyzna. Na dole ilustracji widzimy bogato ubranego mężczyznę siedzącego na tronie. Na dole ilustracji pośrodku zebranych leży rzucona na podłogę rękawica.

Rokosz Zebrzydowskiego. Spory króla ze szlachtą

Obraz Jana Matejki Kazanie Skargi z 1864 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
1
Pacierz rokoszowy do Króla Jegomości Zygmunta III

Ojcze nasz, królu Polski, który mieszkasz w Warszawie,
U nas [w] niedobrej sławie!
Święć się w Szwecyjej imię twoje,
Gdzie są z dawna twe pokoje,
Przyjdź do królestwa [twego] szwedzkiego,
A zaniechaj polskiego i księstwa litewskiego

1 Źródło: Pacierz rokoszowy do Króla Jegomości Zygmunta III, [w:] H. Wisner, Rokosz Zebrzydowskiego, Kraków 1989, s. 16.

Takie „modlitwy” wznosił na przełomie XVI i XVII w. anonimowy autor Pacierza do Króla Jegomości. Ów zagorzały krytyk rządów pochodzącego ze Szwecji Zygmunta III Wazy bynajmniej nie był w swoich poglądach odosobniony. Na poklask mógł liczyć zarówno wśród sporej części szlachty, która zazdrośnie strzegła „złotej wolności”, jak i magnaterii dążącej do poszerzenia swoich wpływów. W 1606 r. krytycy Wazy wzniecili otwarty bunt przeciwko królowi, zwany – od nazwiska przywódcy – rokoszem Zebrzydowskiego.

RLHMugWeGEJY41
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia obejmujące okres wojny polsko-szwedzkiej w latach 1600-1611. 1587 rok Wybranie na króla Polski Zygmunta Trzeciego Wazę. 1594 rok Zygmunt Trzeci Waza na tronie Polski i Szwecji. 1599 rok Zerwanie unii polsko szwedzkiej. 1605 rok Bitwa pod Kircholmem. 1606 rok Rokosz Zebrzydowski. 1607 rok Bitwa pod Guzowem. Lata od 1609 do 1618 Wojna polsko rosyjska.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego niektórzy magnaci do tego stopnia znienawidzili króla Zygmunta III Wazę, że zamierzali go pozbawić tronu.

  • Z wielkiej chmury mały deszcz? – wskażesz skutki rokoszu sandomierskiego.

  • Podyskutujesz o obywatelskim nieposłuszeństwie – w jakich sytuacjach jest usprawiedliwione i jakie są granice (i czy w ogóle są jakieś?), do których mogą się posunąć obywatele sprzeciwiający się legalnej władzy.

  • Przekonasz się, że teksty źródłowe lub obrazy mogą zarówno opisywać rzeczywistość, jak i odzwierciedlać poglądy autorów – i to nie tylko na temat, o którym traktują.