Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R15x8VeHpmv0D
Na ilustracji przedstawiona jest otwarta książka leżąca na drewnianym blacie. Na kartach książki widnieją tabele z rozpisanymi wartościami podanych logarytmów.

Logarytm potęgi

Źródło: Sandid, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Jaka jest największa liczba, którą znasz? Przypomnij sobie wszystkie artykuły, informacje, filmy, wiadomości internetowe czy telewizyjne jakie pamiętasz, w których była zamieszczona taka liczba. W jaki sposób była zapisana? Jaką wielkość wyrażała?

R52IHQxRK8BGs1
Źródło: Cheryl Graham, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Największą liczbą użytą w twierdzeniu matematycznym jest liczba Grahama, nazwana od jej twórcy Ronalda Grahama. Graham wymyślił ją jeszcze na długo przed Twoim urodzeniem, bo w 1971 r.

Liczba ta wiąże się z górnym oszacowaniem rozwiązania jednego z problemów teorii grafów. Jest to tak ogromna liczba (potęga potęgi potęgi potęga ...), że do jej zapisu użyto specjalnej notacji, tzw. notacji strzałkowej (na czym polega ta notacja pozostawiam Twojej dociekliwości). Liczba Grahama zapisana w tej notacji wynosi G64.

W tym materiale niestety nie będziemy zajmować się aż tak dużymi liczbami             (i stosować notacji strzałkowej!), ale zapoznamy się z możliwościami zapisu logarytmów potęg (a więc i bardzo dużych liczb) w prostszych postaciach, a zatem i łatwiejszych do obliczeń.

Twoje cele
  • Udowodnisz wzór na logarytm potęgi.

  • Zastosujesz wzór na logarytm potęgi przekształcając wyrażenia arytmetyczne.

  • Zapiszesz logarytm pierwiastka w postaci iloczynu liczby wymiernej i logarytmu.

  • Zapiszesz iloczyn liczby wymiernej przez liczbę zapisaną za pomocą logarytmu, w postaci logarytmu potęgi.