Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSlKEUs4gu9WT
Zdjęcie przedstawia kilku robotników w niebieskich koszulach i żółtych kaskach, którzy wchodzą po metalowych schodach. Kierują się w stronę bezchmurnego nieba, które jest również tłem zdjęcia.

„Schodami w górę, schodami w dół”

Źródło: sol, domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Statystycznie rzecz biorąc”.

Po wojnie wielu ludzi dostąpiło awansu społecznego: przenosili się ze wsi do miast i stawali się robotnikami, a właściwie klasą robotniczą; niektórzy zasłużeni dla władzy piastowali wysokie urzędy, nie zawsze zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Jeszcze inni, mimo swoich kwalifikacji, a może właśnie z ich powodu, tracili swoją pozycję.

Jak dziś wygląda awans społeczny? Czy jest tak ważny jak kiedyś?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz przebieg adaptacji do zmian społecznych w Polsce, jakie nastąpiły po 1980 r., przedstawicieli dwóch głównych klas PRL: robotników i inteligencji.

  • Przeanalizujesz czynniki awansu społecznego w Polsce i na świecie.

  • Scharakteryzujesz zmiany ekonomiczne i polityczne w Polsce po roku 1980, które były przyczyną przekształceń w strukturze społecznej w Polsce w tamtych latach.