Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YKkIRgYUDq8
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia fragment wielkiego zderzacza hadronów z angielskiego Large Hadron Collider ( LHC) – największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. LHC jest położony na terenie Francji oraz Szwajcarii. Wielki Zderzacz Hadronów jest największą maszyną świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Opisujemy rozpady alfa".

Opisujemy rozpady alfa

Źródło: dostępny w internecie: http://cds.cern.ch/record/910381 [dostęp 19.04.2022 r.], licencja: CC BY 4.0.

Czy to nie ciekawe ?

Jednym z najbardziej przyciągających uwagę pokazów dotyczących promieniotwórczości naturalnej jest demonstracja naczyń ze szkła uranowego, czyli szkła z domieszką związków uranu. Te piękne, zielone, fluoryzujące w nadfiolecie naczynia mogą wzbudzić zachwyt, ale też niepokój. Zbliżone do detektora promieniowania jonizującego powodują bowiem jego wysokie wskazania. Na czym polega promieniotwórczość odpowiedzialnego za ten efekt uranu? O tym dowiesz się podczas lektury tego e‑materiału.

RrB1f4Tgu0aFA
Rys. a. Szkło uranowe.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/glass-gallery-glow-green-poisonous-2829532/ [dostęp 19.04.2022 r.].
Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, czym jest przemiana α,

  • zapiszesz równanie przemiany α,

  • wyznaczysz energię cząstki α wyemitowanej w przemianie przykładowego jądra,

  • poznasz zastosowania izotopów α–promieniotwórczych,

  • wykorzystasz zdobytą wiedzę do rozwiązania problemów i zadań.