Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWWxXVxs4EsTB
Fotografia przedstawia pomnik ukazujący siedzącego dojrzałego mężczyznę. Na krześle leży pofałdowana tkanina. Postać ma włosy zaczesane na lewą stronę i obfite wąsy. Czoło mężczyzny jest zmarszczone, oczy są głęboko osadzone, pod nimi znajduje się opuchlizna. Prawą rękę położył na lewej nodze. Lewą rękę opiera o oparcie krzesła, w dłoni trzyma zwiniętą kartkę papieru. Pisarz ubrany jest w koszulę, kamizelkę, surdut i spodnie. Pod szyją ma zawiązaną apaszkę. W tle okna kamienicy.

Życiorys Aleksandra Fredry scenariuszem filmu fabularnego

Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu
Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Marian Ursel O wierszach Aleksandra Fredry

Jednym z bardziej fascynujących problemów związanych z biografią literacką Fredry jest zagadnienie debiutu pisarskiego. [...] Z pamiętnika Trzy po trzy wiemy, że najstarszym, dziecięcym jeszcze pisanym piórem, była nie zachowana – znana nam jedynie z autorskiego streszczenia – komedia zatytułowana Strach nastraszony oparta na „autobiograficznych” doświadczeniach związanych z łasowaniem smakołyków z domowej spiżarni. Pierwszym zaś dochowanym tekstem jest Lampartiada, owe wyrastające z tradycji oświeceniowej  „zabawki wierszem” czy może raczej nawet „igraszki wierszem”, mówiące o uczniowskich swawolach, powstałe przed rokiem 1809. Oba te utwory jednak nie stanowią debiutu poetyckiego.

urs Źródło: Marian Ursel, O wierszach Aleksandra Fredry, Wrocław 1992, s. 22.

Nawet jeśli wprawki literackie nie stanowią właściwego debiutu przyszłego komediopisarza, to na podstawie poruszanych w nich tematów można założyć, że życie Aleksandra Fredry zapowiadało się ciekawie. Już jako dziecko miał bowiem nosa do przygód i poczucie humoru.

Twoje cele
  • Poznasz fakty biograficzne z życia Aleksandra Fredry.

  • Na podstawie wykładu eksperta uzasadnisz, czy biografię Fredry można uznać za materiał na film.

  • Opracujesz scenariusz wybranego wycinka z życiorysu pisarza.