Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1eKzx9L3T6Kh
Obraz przedstawia scenę biblijną. Znajduje się tu starzec o twarzy pokrytej zmarszczkami. Jest siwowłosy. Ma gęstą brodę i wąsy. Trzyma głowę uniesioną lekko w prawą stronę, w górę. Ma otwarte usta. Jego prawą dłoń przytrzymuje dłoń w białej koszuli. Tło obrazu jest ciemne.

Stadia życia według Sørena Kierkegaarda

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Ofiara Abrahama, 1632
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czym jest melancholia? Czy możemy, ujmując rzecz poetycko, powiedzieć, że pojawia się kiedy znużeni naszymi pragnieniami, chcemy odnaleźć własną duszę? Tak właśnie opisywał to Kierkegaard, a stan, w którym prym wiodą nasze zmysły, nazywał stanem estetycznym. Było to dla niego pierwsze stadium rozwoju człowieka. Większość naszych życiowych wyborów dokonuje się na tym poziomie, a ich znaczenie jest znikome. Dopiero wybór etyczny ma znaczenie. Wybierając z całą powagą dobro ponad złem, wkraczamy w wyższe stadium życia człowieka. Tam czeka na nas rozpacz…

Twoje cele
  • Poznasz stworzoną przez Kierkegaarda koncepcję stadiów życia.

  • Przeanalizujesz znaczenie życiowych wyborów w kontekście filozofii Kierkegaarda.

  • Zastanowisz się nad potocznym oraz filozoficznym rozumieniem sformułowania „być sobą”.

  • Scharakteryzujesz poszczególne stadia życia w filozofii Kierkegaarda.