Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIIy6YvDMZvps
Obraz przedstawia wnętrze karczmy, w której zgromadzona jest grupa ludzi w chłopskich strojach. W centralnej części siedzi przy szynku mężczyzna, trzyma w prawej ręce kieliszek. Naprzeciw niego stoi młoda kobieta. Zasłania usta zewnętrzną częścią dłoni. W tle, za nimi stoi grupa ludzi, mężczyzna z kobietą tańczą.

Młoda Polska – powtórzenie wiadomości cz. 2.

Włodzimierz Tetmajer, Zaloty, 1894
Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie, domena publiczna.

Polscy artyści epoki modernizmu i Młodej Polski z rozmysłem i rozmachem inspirowali się najnowszymi trendami w sztuce zachodnioeuropejskiej. Malarze, muzycy i literaci odbywali niemal „obowiązkowe” pielgrzymki do m.in. Rzymu, Monachium czy Paryża. Stamtąd przenosili na lokalny grunt najnowsze inspiracje i myśli, które publikowali w licznie powstających ówcześnie czasopismach:

Artur Hutnikiewicz Młoda Polska

Ogłaszano manifesty, formułowano programy. Obszarem, na którym toczyły się te spory, były łamy czasopism. Zestaw tytułów, uwikłanych w owe estetyczne batalie, był niezwykle ilościowo bogaty, choć rola poszczególnych nie była równa i jednakowo znacząca.

Źródło: Artur Hutnikiewicz, Młoda Polska, Warszawa 2004, s. 69–70.
Twoje cele
  • Krótko omówisz polskich i zagranicznych przedstawicieli Młodej Polski.

  • Omówisz charakterystyczne elementy występujące w twórczości młodopolskich autorów.

  • Scharakteryzujesz młodopolskie nurty literackie.