Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YNvEnKeO64G
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak działają: koło, kołowrót, korkociąg?".

Jak działają: koło, kołowrót, korkociąg?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/prz%C4%99dzenia-%C5%BCyroskop-gm533363021-56269848 [dostęp 3.04.2022 r.], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

W 1976 roku w Bronocicach nad Nidzicą w trakcie prac archeologicznych odkryto „wazę z Bronocic”. Datowanie radioizotopowe tej ceramiki pozwoliło ustalić jej wiek na około 3500 rok p.n.e. Na wazie znajdują się neolityczne rysunki - jeden z nich, według interpretacji archeologów, przedstawia pojazd kołowy. Jest to najstarsze na świecie wyobrażenie pojazdu kołowego! Ale dlaczego nasi przodkowie uznali koło i pojazd kołowy za tak istotny? Dlaczego taką wagę przykłada się do tego wynalazku sprzed pięciu i pół tysiąca lat, że do dziś powiedzenie, że coś jest „jak odkrycie koła” jest wyrazem uznania dla dokonanego przełomu?

RhOeffvSsrnO5
Rys. a. Waza z Bronocic - najstarsze znalezisko archeologiczne z wyobrażeniem pojazdu kołowego.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:0854_Ein_Krug_aus_Bronocice,_3.550_v._Chr..JPG [dostęp 3.04.2022 r.], licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • poznasz zasadę działania maszyn prostych wykorzystujących koło,

  • dowiesz się o różnych typach tych maszyn i o ich zastosowaniach,

  • przeanalizujesz i rozwiążesz problemy dotyczące maszyn prostych wykorzystujących koło.