Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RDMdubXTdwJPV
Zdjęcie przedstawia plakat propagandowy. W centralnej części młody mężczyzna w robotniczym stroju i fartuchu unosi prawą rękę do góry, w której trzyma sierp i młot. W drugiej trzyma czerwony sztandar. W tle jego ręki widnieje logo czerwonej gwiazdy i litery V. Dalej w tle widoczny jest tłum ludzi trzymający w rękach czerwone sztandary. Napisy na plakacie są sporządzone w języku rosyjskim.

Ekonomiczne konsekwencje realnego socjalizmu

Plakat z okazji 5. rocznicy Rewolucji Październikowej i IV Kongresu Międzynarodówki Komunistycznej, 1922 r.
Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Janusz Korwin-Mikke

Gdyby nawet socjalizm zapewniał więcej dóbr niż kapitalizm, to i tak byłbym za kapitalizmem, bo zapewnia on więcej wolności. Na szczęście nie mam tego dylematu…

korwin Źródło: Janusz Korwin-Mikke, 28.07.2007 r., dostępny w internecie: pl.wikiquote.org.

Janusz Korwin‑Mikke, polityk o skrajnie prawicowych poglądach, jest krytykiem socjalizmu. Jednak wiele osób nadal należy do zwolennikami tego modelu gospodarczego. A jakie jest twoje zdanie? Zastanów się nie tylko nad skutkami wprowadzenia realnego socjalizmu, ale porównaj go też z jego przeciwieństwem – kapitalizmem.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz, czym był realny socjalizm.

  • Wyjaśnisz, na czym polegały najważniejsze założenia gospodarki realnego socjalizmu.

  • Ocenisz konsekwencje gospodarki centralnie planowanej.