Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1QovF2c3lUHf
Ilustracja przedstawia duchownego ubranego w strojne ornaty liturgiczne, który na głowie ma czapkę z dwóch wydłużonych trójkątów, tak zwaną mitrę, a w ręku laskę z ozdobnym, kulistym zakończeniem. U jego stóp po lewej stronie, klęczy dostojnik kościelny w takiej samym nakryciu głowy, obok widoczni są młodsi zakonnicy. Po prawej stronie u jego stóp monarcha z koroną i łańcuchem królewskich na szyi, a za nim mężczyźni ubrani w stroje z epoki. Centralna postać wokół głowy ma złotą aureolę. Po obu stronach świetego stoją dwa anioły, z długimi, kręconymi, jasnymi włosami. Jeden z nich trzyma flagę, na której na czerwonym tle, widniej biały orzeł.

Wydarzenia z dziejów Polski na tle dziejów Europy w X–XII wieku – podsumowanie

Obraz przedstawiający św. Stanisława ze Szczepanowa jako patrona Królestwa Polskiego.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Państwo piastowskie po kilku latach latach kryzysu i upadku odbudował Kazimierz I Odnowiciel. Udało mu się zjednoczyć niemal wszystkie ziemie polskie i zachować przyjazne stosunki z największymi sąsiadami: Cesarstwem Niemieckim i Rusią Kijowską. Kazimierz I przywrócił też i zreformował organizację państwową oraz odtworzył sieć grodów, na których opierała się jego władza. Po śmierci Kazimierza rządy w kraju objął jego najstarszy syn Bolesław.

R190K5sGVMr4w1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1025 rok śmierć Bolesława Chrobrego; 1034 rok śmierć Mieszka Drugiego Lamberta; 1034‑1058 panowanie Kazimierza Odnowiciela; 1076 rok koronacja Bolesława Śmiałego na króla Polski; 1079 rok konflikt Bolesława Śmiałego z biskupem krakowskim, wygnanie króla z Polski; 1079‑1102 rządy Władysława Hermana; 1097 rok podział Polski między Władysława Hermana i jego synów: Zbigniewa i Bolesława Krzywoustego; 1106 rok wybuch wojny pomiędzy braćmi: Zbigniewem i Bolesławem Krzywoustym; 1138 rok początek rozbicia dzielnicowego Polski.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz najważniejsze wyzwania, przed jakimi stawali władcy polscy od X do XII wieku.

  • Ocenisz panowanie Bolesława Śmiałego.

  • Przedstawisz przyczyny rozbicia dzielnicowego.

  • Zweryfikujesz swój stan wiedzy na temat wydarzeń z dziejów Polski w X–XII w. przez wykonanie zestawu ćwiczeń.