Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1an1q4IZnjao
Zdjęcie przedstawia wysoki, skalisty szczyt. Skały układają się w pionie w faliste kształty. W połowie wzniesienia po prawej stronie rosną nieliczne drzewa. U podnóża szczytu jest rumowisko skalne oraz rosną drzewa.

Powstawanie budowy fałdowej

Źródło: Forest runner, dostępny w internecie: Obraz Nilanjan Ghosh z Pixabay.

Fałdowanie jest jednym z najważniejszych procesów geologicznych, ponieważ jego efekty są łatwo dostrzegalne na powierzchni terenu. Występujące na południu Polski Karpaty są w dużej części efektem działania fałdowania warstw skalnych. Ostatnim okresem wzmożonego fałdowania była orogeneza alpejska, trwająca od triasu do dziś, jednak okresem najbardziej nasilonych fałdowań był paleogen. W jego okresie powstały wszystkie wysokie góry na świecie w tym: Alpy, Karpaty, Pireneje, Kaukaz, Himalaje, Andy i Kordyliery. Nie należy jednak tego procesu ograniczać jedynie do makroskali. W osadach glacigenicznych znajdowane bywają fałdy mniejsze mierzące do kilkunastu centymetrów będące efektem oddziaływania lądolodu na plastyczne, niezamarznięte osady podłoża.

Twoje cele
  • Poznasz, czym jest fałd i fałdowanie.

  • Dowiesz się, jakie są rodzaje fałdów.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób powstają różne rodzaje fałdów.