Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RsB3hjOumg4bJ
Zdjęcie przedstawia powierzchnię asfaltu, na której namalowana jest liczba 31. Przed liczbą widać stopy w tenisówkach.

Związki składniowe liczebnika z rzeczownikiem. Zasady poprawnościowe

Liczebniki to klasa niejednorodna zarówno pod względem odmiany, jak i pod względem składni. Wiele zależy od rodzaju rzeczownika, z którym liczebnik się łączy: trzej może się łączyć wyłącznie z rodzajem męskim osobowym w mianowniku (trzej chłopcy), również mianownikowe trzech – tak samo (trzech chłopców), ale już trzy – z rodzajami męskim nieosobowym, żeńskim oraz większością nijakich (trzy kobiety, psy, stoły, słońca), a liczebnik zbiorowy troje – z nijakimi na -ę (troje szczeniąt) lub z rzeczownikami użytymi na określenie grup niejednorodnych pod względem płci (troje studentów, troje ludzi).

Już na tak podstawowym poziomie widać, że liczebnik polski może sprawiać kłopot, zwłaszcza jeśli dana osoba uczy się języka polskiego jako obcego. Co więcej, sprawa jest tak skomplikowana, że nawet językoznawcy spierają się o poprawność niektórych konstrukcji z liczebnikiem, zwłaszcza wielowyrazowych.

Twoje cele
  • Poznasz zasady rządzące składnią liczebnika.

  • Opanujesz poprawne używanie liczebników w co trudniejszych kontekstach składniowych.

  • Rozwiążesz quiz sprawdzający twoją wiedzę o odmianie i składni liczebnika.