Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1IYMwOmRQazW
Ilustracja przedstawia nagiego mężczyznę z rozstawionymi szeroko rękoma i nogami. Sylwetka mężczyzny jest wpisana w okrąg i kwadrat. Ręce i nogi są narysowane podwójnie. Na ilustracji są odręczne zapiski.

David Hume: koncepcja zmysłu moralnego

Czy zło budzi w tobie odrazę, a obcowanie z dobrem jest źródłem przyjemności? Jeśli tak, oznacza to, że posiadasz coś, co Hume określił jako zmysł moralny. Analizując zdania dotyczące moralności, doszedł do wniosku, że wymykają się one podziałowi na zdania mówiące o faktach i zdania mówiące o relacjach między ideami. Zatem moralność wymyka się racjonalności w ogóle. Motorem naszych działań muszą być więc uczucia, a zdania traktujące o moralności są zdaniami o uczuciach. Nie da się także udowodnić istnienia Boga jako źródła moralnych nakazów i jedynym uzasadnieniem przekonań religijnych jest wiara, wynikająca z naturalnych potrzeb psychologicznych człowieka.

Twoje cele
  • Poznasz stworzoną przez Davida Hume'a koncepcję zmysłu moralnego i ocenisz, czy jest wystarczająca do opisania złożoności moralnych kwestii.

  • Przeanalizujesz znane ci zdania na temat moralności i sprawdzisz, w jaki sposób odnoszą się one do ludzkich uczuć.

  • Przemyślisz, czy zgadzasz się ze stwierdzeniem Hume'a, że w życiu codziennym kierujemy się uczuciami, namiętnościami, przyzwyczajeniami i zdrowym rozsądkiem.