Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RtNCqGbNo91R7
Zdjęcie przedstawia żwirową ścieżkę. Ścieżką idzie dwójka dzieci. Większe z dzieci to dziewczynka. Mniejsze z dzieci to chłopiec. Dzieci są odwrócone do widza tyłem. Dziewczynka obejmuje chłopca ramieniem.

Miłość i przyjaźń jako problemy etyczne

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Porzućmy na chwilę potoczne przekonanie, że człowiek w naturalny sposób zakochuje się i zaprzyjaźnia z innymi ludźmi. Jak sądzisz, skąd biorą się te uczucia? Jaką rolę odgrywają w naszym życiu? Czy miłość i przyjaźń są potrzebne, by w pełni rozwinęła się nasza duchowość? Czy człowiek może być dobry, nie posiadając przyjaciół, albo nigdy nie kochając? Z tego materiału dowiesz się, w jaki sposób odpowiadali na podobne pytania Platon i Arystoteles, którzy uczynili z przyjaźni i miłości przedmiot zainteresowania etyki.

Twoje cele
  • Zastanowisz się, czy przyjaźń i miłość są problemami etycznymi.

  • Poznasz platońską teorię miłości i arystotelesowską teorię przyjaźni.

  • Porównasz ze sobą potoczne oraz filozoficzne znaczenie zwrotu miłość platoniczna.

  • Odpowiesz na pytanie, dlaczego człowiek potrzebuje miłości i przyjaźni.