Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1dwfRgP01t5K
Obraz przedstawia fresk umieszczony na suficie kościoła. Fresk przedstawia niebo, na którym unoszą się w chmurach postacie ludzkie, anioły.

Sztuka wyrażania emocji. Wprowadzenie do kultury baroku

Giovanni Battista Gaulli, wnętrze kościóła Il Gesù w Rzymie, 1674
Źródło: LivioAndronico (fragment zdjęcia), licencja: CC BY-SA 4.0.

W jaki sposób duch epoki wpływa na sposób artystycznego wyrazu? Czy wzorce piękna zmieniają się zależnie od tendencji filozoficznych i przemian politycznych? Jakie emocje wyrażała sztuka baroku i co było ich źródłem?

Przemiany polityczne, ekonomiczne, które miały miejsce w czasach baroku, spowodowały, że człowiek poczuł się zagubiony. Stracił wiarę w harmonię świata i możliwości poznawcze. Rzeczywistość okazywała się nieprzewidywalna i pełna sprzeczności. Zarysował się ogólny kryzys świadomości społecznej, wzrastało poczucie lęku, weryfikowano wartości i podstawowe pojęcia. To doświadczenie odbijało się w literaturze, filozofii, malarstwie, a nawet architekturze epoki.

Twoje cele
  • Opiszesz sposób wyrażania emocji w wybranych przykładach architektury i malarstwa barokowego.

  • Wskażesz w tekstach kultury środki wyrazu charakterystyczne dla stylu barokowego oraz omówisz ich funkcje.

  • Porównasz dzieła barokowe z dziełami, które powstały we wcześniejszych epokach, wskazując na nowatorski sposób ukazywania emocji.