Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RpHHbTvtBx3
Zdjęcie przedstawia pasmo górskie oraz liczne lodowce w jego sąsiedztwie. W centralnej części pasma znajduje najwyższy, skalisty szczyt pokryty śniegiem. Pomiędzy szczytami widoczne są białe warstwy lodu - lodowce.

Rozmieszczenie lodowców górskich

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Z czym kojarzy ci się śnieg? Z zimowym szaleństwem na sankach czy nartach? Lepieniem bałwana? Przyzwyczailiśmy się, że w Polsce jest to zjawisko atmosferyczne występujące niemal wyłącznie w okresie zimowym, ale są takie miejsca na świecie, gdzie śnieg pada oraz zalega przez większą część roku i jest tam nieodłącznym elementem krajobrazu. Dzieje się tak na dalekiej północy kontynentów półkuli północnej, na Antarktydzie oraz w wyższych partiach gór. W tych regionach śnieg staje się „surowcem”, z którego powstaje lód. Formuje on rozległe lądolody lub znacznie mniejsze powierzchniowo lodowce górskie. Zanim na dobre utrwaliła się nazwa „lodowiec”, w nauce długo używano takich określeń jak „morze lodów” czy „góra lodowa”. Przez wiele stuleci nie poświęcano jednak lodowcom wiele uwagi, wspominano o nich jedynie w kontekście utrudnień podczas przepraw przez góry. Nazwa ta po raz pierwszy pojawiła się w oficjalnym dokumencie z 1146 r. Fontes Bernensium I dla określenia Lodowca Dolnego w pobliżu Grindelwaldu. W 1538 r. po raz pierwszy zastosowano ją na mapie Alp Retyckich. Naukowe podstawy wiedzy o lodowcach zaczęły kształtować się w pierwszej połowie XVIII wieku.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz warunki występowania lodowców górskich.

  • Przedstawisz rozmieszczenie lodowców górskich na kuli ziemskiej.

  • Wyjaśnisz zróżnicowanie wielkości pokryw lodowych na poszczególnych kontynentach.