Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Y444upz8hMd
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia kolorowe kule bilardowe na stole bilardowym. Na tle ilustracji umieszczono tytuł "Symulator zderzeń".

Symulator zderzeń

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/bilard-zainteresowania-wn%c4%99trze-2860929/ [dostęp 23.03.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Zderzenia kul bilardowych to przykład zderzenia (prawie) doskonale sprężystego, w którym zachowana jest całkowita energia kinetyczna, ponieważ twarde kule praktycznie nie ulegają zniekształceniom. Natomiast gdy zderzają się dwa samochody, na pierwszy rzut oka widać, że zniszczenia karoserii pochłaniają sporo energii - kosztem energii kinetycznej pojazdów. To przykład zderzenia niesprężystego, tj. takiego, w którym nie jest zachowana energia kinetyczna. W tym e‑materiale zajmiemy się analizą zderzeń sprężystych i niesprężystych.

RlNFj43MKdg1Q
Źródło: dostępny w internecie: https://www.dreamstime.com/red-yellow-hatchback-axa-crash-tests-public-domain-image-free-83063133 [dostęp 23.03.2022], domena publiczna.
Twoje cele
  • dowiesz się, czym są zderzenia sprężyste i niesprężyste,

  • zastosujesz zasadę zachowania pędu do opisu zderzenia doskonale niesprężystego.

  • zastosujesz zasadę zachowania pędu oraz energii kinetycznej do opisu zderzenia doskonale sprężystego.

  • przeanalizujesz różne przypadki szczególne zderzeń sprężystych i niesprężystych.