Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RpibbXrTHy0UQ
Na zdjęciu otwarta książka. Na niej leży otwarty notatnik z długopisem.

Monologion św. Anzelma. Charakterystyka trzech dowodów istnienia Boga

Źródło: Pxhere, domena publiczna.

Dlaczego pewne rzeczy uznajemy za lepsze, a inne za gorsze? Skąd wiemy, że pewna rzecz jest większa od innej? Czy istnieje jedna, uniwersalna miara, która pozwala nam to ocenić? Dla europejskiej filozofii średniowiecznej taką miarą był Bóg. Nie był On po prostu jednym z przedmiotów studiów, lecz przenikał całą wiedzę, niezależnie od tego, czy dotyczyła ona przyrody czy ogólnej teorii bytu.
Pomysł, że Bóg nie musi się wymykać rozumowi, lecz – przeciwnie – że do prawd wiary można dojść również na drodze racjonalnych dociekań, pojawił się w filozofii chrześcijańskiej w dużej mierze za sprawą Anzelma z Canterbury. W tej lekcji dowiesz się, w jaki sposób próby racjonalnego badania prawdy wiary dostarczyły argumentów za istnieniem Boga.

Twoje cele
  • Krytycznie zrekonstruujesz dowody na istnienie Boga z Monologionu.

  • Scharakteryzujesz znaczenie dowodów Anzelma dla rozwoju filozofii scholastycznej.

  • Porównasz argumenty Anzelma z innymi rodzajami dowodów na istnienie Boga.