R1FO6JEfP6D4l
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia wahadło Newtona składające się z sześciu metalowych kulek. Każda z kulek zawieszona jest na dwóch sznurkach przymocowanych do przeciwległych boków kulki. Kulki stykają się ze sobą tworząc rządek. Jedna z kulek po prawej stronie jest odchylona i zbliża się do pozostałych zetkniętych ze sobą. Skutkiem takiego działania będzie zderzenie, a następnie przekazanie energii poprzez kolejne kulki do tej, która znajduje się najbardziej z lewej strony. Kiedy energia zostanie przekazana do skrajnie lewej kulki, ta odchyli się, a następnie wróci i cały proces powtórzy się w odwrotnym kierunku. Urządzenie nazywane jest czasami również kołyską Newtona. Kulki zaprezentowano na niebieskim tle, a ilustracja stanowi tło dla tytułu: "Wykres zależności położenia od czasu w ruchu drgającym i jego interpretacja".

Wykres zależności położenia od czasu w ruchu drgającym i jego interpretacja

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/pl/image-illustration/newtons-cradle-252650221 [dostęp 26.05.2022], iStockphoto, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

Wykresy są bardzo ważnym narzędziem do prezentacji i analizy zależności między różnymi wielkościami fizycznymi. Przedstawienie wyników pomiarów, modelowania i symulacji na wykresie ułatwia porównanie i interpretację analizowanego zjawiska.

Wykres zależności położenia od czasu poruszającego się ciała to graficzna historia ruchu. Kształt i przebieg tego wykresu pozwala zwykle na określenie rodzaju ruchu, opisanie go i analizę.

RzO9bNas7Sddb
Rys. a. Położenie wskazówki zegarka na jego dwuwymiarowej tarczy można przedstawić za pomocą wykresu zależności tegoż położenia od czasu.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, Wykres na podstawie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helix.svg, licencja: CC BY 4.0.

Dotyczy to również ruchu drgającego, który często obserwujemy w przyrodzie i technice.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • poznasz wykres zależności położenia od czasu x(t) ciała poruszającego się ruchem drgającym harmonicznym,

  • nauczysz się tworzyć wykresy zależności położenia od czasu w ruchu harmonicznym dla różnej amplitudy, częstotliwości i fazy początkowej drgań,

  • przeanalizujesz i zinterpretujesz wykresy zależności położenia od czasu ciała poruszającego się ruchem harmonicznym,

  • zaprojektujesz doświadczenie umożliwiające obserwację wykresu x(t).