Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RsnsgmP036K5C
Ilustracja przedstawia mężczyznę po po prawej, kobietę po lewej i dziecko, znajdujące się pomiędzy nimi. Mężczyzna w średnim wieku brodą i wąsami oraz z ciemnymi włosami, z wysokim czołem, widocznym spod nakrycia głowy w kształcie beretu z piórkiem z tyłu. Mężczyzna ubrany jest w zdobiony kaftan z długimi rękawami, na ramiona ma zarzucony czarny płaszcz. Na szyi łańcuch w wisiorem. Kobieta ubrana jest w suknię z wysokim kołnierzem typu kryza, na ramionach ma płaszcz z bufiastymi rękawami. Włosy ma gładko zaczesane z przedziałkiem pośrodku i ścisłymi kokami po obu stronach głowy, bezpośrednio nad uszami. Dziecko w centralnym miejscu patrzy sie w stronę mężczyzny. To kilkuletni chłopczyk o blond włoskach i pucułowatej buzi.

Potęga Habsburgów – „imperium, w którym nie zachodzi słońce"

Maksymilian II z rodziną.
Źródło: Giuseppe Arcimboldo (1527–1593), Zamek Ambras, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Jedną z najpotężniejszych i najdłużej panujących dynastii europejskich byli Habsburgowie. Protoplasta rodu, Guntram Bogaty, żył w drugiej połowie X w., a jego rodowa siedziba leżała w północnej Szwajcarii. Region ten szybko zyskiwał na znaczeniu, gdyż właśnie tamtędy prowadziły szlaki transalpejskie. Potęgę Habsburgów zapoczątkował Rudolf I, który został królem Niemiec i zdobył księstwo Austrii, przyszłą dziedziczną posiadłość rodu.

RTB76HvApxTEN1
Ilustracja
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, w jaki sposób Habsburgowie objęli swoimi rządami większą część Europy.

  • Scharakteryzujesz przebieg rywalizacji między Habsburgami i Jagiellonami.

  • Wyjaśnisz, dlaczego cesarz Maksymilian I zamierzał zostać papieżem.