Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rtc33YHdPbXDI
Zdjęcie przedstawia wilka, który leży na ziemi. Odwraca głowę w lewą stronę. Zwierzę przypomina psa. W pobliżu wilka leżą kamienie w kształcie sześcianów.

Restytucje gatunków zagrożonych wyginięciem w Polsce

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/wilk-wilki-grey-zegarek-obawy-4810013/, domena publiczna.

Jesteśmy świadkami ogromnych zmian zachodzących w przyrodzie. Nie omijają one również biosfery. Żyjemy obecnie w okresie nazywanym szóstym wielkim wymieraniem. Szacuje się, że rocznie wymiera nawet 40 tys. gatunków. Jest to skutek wytrzebienia organizmów w wyniku polań lub połowów, stosowania substancji chemicznych, ale też zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka oraz zmniejszającej się powierzchni naturalnych siedlisk.

Organizacje ekologiczne starają się nie tylko chronić, ale też przywracać zagrożone gatunki do środowiska przyrodniczego. Działania takie podejmowane są zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Przykłady takich akcji ratunkowych odnajdziemy również w Polsce.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega restytucja i reintrodukcja.

  • Podasz przykłady gatunków restytuowanych i reintrodukowanych w Polsce.

  • Przedstawisz pozytywne efekty działań przywracających gatunki do środowiska.

  • Wskażesz główne problemy związane z projektami restytucji i reintrodukcji w Polsce.