Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FBPlcCO5Jz0
Zdjęcie przedstawia skrytki oznaczone numerami.

Usuwanie niewymierności z mianownika ułamka

Źródło: Tim Evans, dostępny w internecie: www.unsplash.com.

Włoski matematyk, Girolamo Cardano, w 1545 roku w swoim dziele Ars Magna (Wielka Sztuka) rozważa taki oto problem:

„Gdyby ktoś kazał tobie wziąć liczbę 10 i podzielić ją na dwie części, tak by pomnożone jedna z drugą dały 40 – odpowiesz niemożliwe. Jednak rozwiążemy zagadkę dla ciebie.”

Rozwiążemy ten problem według pomysłu Cardano. Zapisujemy odpowiedni układ równań: a+b=10a·b=40.

Stąd otrzymujemy równanie kwadratowe a2-10a+40=0, dla którego Δ=-60.

Wydaje się, że równanie nie ma rozwiązania, ale nie przejmując się ujemnym wyróżnikiem, wyznaczymy pierwiastki równania: 5--155+-15.

R1355PjnMpaWA1
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Sprawdzamy, korzystając ze wzoru skróconego mnożenia, że iloczyn uzyskanych liczb to 40, a ich suma to 10. Okazało się więc, że niemożliwe jest możliwe!

Pomysł Cardano doprowadził do wynalezienia liczb zespolonych, a zarazem istnienia pierwiastków kwadratowych z liczb ujemnych. Liczby zespolone wykorzystuje się współcześnie między innymi do tworzenia fraktali.

My jednak, w tym materiale będziemy rozważać tylko liczby rzeczywiste, a więc takie, w których zabrania się wyznaczania pierwiastków stopnia parzystego z liczb ujemnych. Pamiętaj o tym!

Twoje cele
  • Wykorzystasz pozyskane wcześniej umiejętności do usuwania niewymierności z mianownika ułamka.

  • Dokonasz wyboru najefektywniejszej strategii prowadzącej do rozwiązania problemu związanego z przekształcaniem wyrażeń algebraicznych oraz arytmetycznych.