R1RhW1cY2hDQ1
Obraz przedstawia postaci ludzi i zwierząt. Po lewej płacząca matka trzyma martwe niemowlę. Na dole leży ranny wojownik ze złamanym mieczem. Za nimi są dwoje zwierząt: byk i koń. Do pomieszczenia zagląda kobieta, która trzyma lampę. Po prawej stronie rozpościerają się płomienie. Pod obrazem jest napis Guernica.

Współczesność – czas, kiedy rozpadły się ściany świata. Analiza tekstów kultury wyrażających ducha sceptycyzmu

Mural będący kopią słynnego obrazu Pabla Picassa Guernica
Źródło: Papamanila, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Początki filozofii i nauki mają swoje źródło w ludzkim pragnieniu rozpoznania, jak jest. To był początek poszukiwania wiedzy pewnej, która pozwala przekroczyć zmienność i niepewność codziennego doświadczenia. Zwykle z entuzjazmem witamy momenty, które zdają się potwierdzać nasze poglądy i przekonania. Dobrze jest mieć poczucie, że rozpoznaje się reguły rządzące ludzkim życiem i w związku z tym wie się, co i jak czynić lub czego unikać. A jednak człowiek, jeśli nie popada w skrajne zadufanie i samozakłamanie, musi co i rusz rozpoznawać ograniczenia swoich władz poznawczych. Choć żyjemy w cywilizacji, której ekspansywność wydaje się świadczyć o potędze zdobywanej przez ludzkość wiedzy, to pesymizm antropologiczny jest naszym udziałem. Podobnie jak naszych przodków od czasów, gdy człowiek zaczął archiwizować swoje doświadczenie w postaci sztuki i filozofii. Po raz pierwszy radykalny wyraz zwątpieniu w możliwości poznania dali sceptycy, ale i dziś go słychać wyraźnie.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz poglądy głównych reprezentantów sceptycyzmu starożytnego.

  • Porównasz współczesną kulturę z kulturą hellenistyczną w kontekście sceptycyzmu.

  • Zinterpretujesz wybrane teksty kultury ze względu na zawarte w nich obrazy wiary lub nieufności w poznawcze możliwości człowieka.