Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17UAOyXjUKcg
Obraz przedstawia mężczyznę w siedemnastowiecznym stroju arystokraty, śpiącego na fotelu. Mężczyzna ma na głowie kapelusz z piórami. Śpi podpierając lewą dłonią policzek. Nieopodal niego stoi stół z szeregiem przedmiotów na blacie: zegarem, książkami, rycerską zbroją, globusem, ludzką czaszką, bukietem kwiatów. Pomiędzy mężczyzną a stołem stoi duży, skrzydlaty anioł. Trzyma szarfę z niewyraźnym napisem. Patrzy się na mężczyznę.

Życie snem – dramat Calderóna de la Barki

Antonio de Pereda, Sen króla, ok. 1650
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Niewiele jest słynnych dzieł literackich, których akcja dzieje się w Polsce, mimo że ich autorzy nigdy w niej nie byli. Należy do nich utwór hiszpańskiego dramaturga Pedro Calderona de la Barca zatytułowany Życie snem. Dlaczego ten XVII‑wieczny twórca umieścił akcję swego dramatu filozoficznego w kraju dla siebie wręcz egzotycznym?

Twoje cele
  • Dokonasz analizy słowotwórczej wyrazów związanych treściowo z utworem Życie snem Pedra Calderóna de la Barca.

  • Ustalisz, jakie jest znaczenie słowa sen w wybranych fragmentach dramatu Życie snem Pedra Calderona de la Barca.

  • Wykażesz obecność toposu śmierć‑sen w dramacie Życie snem Pedra Calderona de la Barca.

  • Zinterpretujesz dotyczący snu‑nauczyciela cytat z dramatu Życie snem Pedra Calderona de la Barca.